Kościół Wniebowzięcia NMP w Smile, koło Czerkas, potrzebuje odnowy …
Budowlę z końca XVIII wieku przypisuje się Antoniemu Sowieckiemu, chorążemu wojska polskiego właścicielowi Towsta Zwenigrodzkiego powiatu, który ufundował budowę świątyni. Zabytek przedstawia unikalny typ architektury klasycznej z czteroma kolumnami w fasadzie kościoła, z dwoma wieżyczkami i kupułą. Ozdobą wnętrza był ołtarz z czterema złożonymi kolumnami i malowidłem scen biblijnych w wykonaniu malarza Paszkowskiego, wyposażony organami. Fundament założono w 1818 roku. Kościól Wniebowzięcia NMP zbudowany wciągu 9 lat. Poświęcony został 1 listopada 1827 r., poświęcenia dokonał ks. Marcin Sokołowski, dziekan Zwenigrodzki. W okresie budowy parafia skupiała nie tylko mieszkańców Smiły, do parafii należały inne miejscowości. Do roku 1820 parafia obejmowała miejscowości Smiła, Kamionka, Aleksandrowka, Żabotyn, Rostmiastrkówka, Burty, Olszanka i Horodyszcze. W 1837 roku do parafii w Smile dołączono Czerkasy z okolicznymi wioskami. Po przyjściu radzieckiej władzy, ateistyczne rządy przyczyniły się do zamknięcia kościoła. Ostatnim proboszczem wówczas był ks. Serafin Sobański. W latach 30-tych usunięto wierze, zniszczono wyposażenie, przebudowano dzwonnicę, kościół wykrzystywano na magazyn zborza. Po II wojnie budynek sakralny zamieniono na budynek kultury, a póżniej na bibliotekę. Budynek zaczął popadać w ruinę bo nie było pieniędzy na renowację.
Dopiero w 1999 roku niemal całkowicie zniszczoną budowlę wpisano do rejestru zabytków.
Świątynia ożyła za sprawą parafian, którzy ją odzyskali w roku 2000, w póżniejszych latach odzyskano dom parafialny. Budowla przeszła z rąk państwa na własność parafii, która teraz zabiega o jej ratunek. Najpilniejszy i najważniejszy jest remont dachu i zabezpieczenie ścian, oszklenie i zabezpieczenie okien, naprawa tynków.
Odbudowane są dwie wierzyczki i kupuła. Autor zdjęć pokazał świątynię od zewntąrz w całości wydobywając piękno kościoła i podkreślając zarazem zniszczenie i stan budowli sakralnej (zobacz zdjęcia)
Poznając historię tego niezwykłego miejsca po obejrzeniu strony internetowej, każdy może przyczynić się do uratowania niszczejącego zabytku. Modlitwą i ofiarą odbudowuje się kościół. Obecnie trud odbudowy ruiny dusz i tej świątyni zlecił ordynariusz kijowsko – żytomierski ks. abp Piotr Malczuk, kapłanowi ze Lwowa, ks. Celestynowi Derunow.
Ks. W.D.