Historia Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mościskach
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynął w świecie bogatą treścią, kultem i pięknem. Jako ikona uobecnia i przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezus i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki. Maryja przerażone Dziecię tuli do serca, patrząc na nas jako Matka Kościoła wskazuje dłonią Drogę i nieustanną pomoc. Jezus trzymając dłoń gubi pantofelek, przeżywając niepokój. Barwy obrazu przemawiają złotem, fioletem, zielenią i czerwienią. To symbole królewskiej wiary, nadziei i miłości. To, co Ewangelia ogłasza słowem, ikona uobecnia i przedstawia kolorami, by w Duchu Świętym przeżyć to spotkanie.
Historia obrazu sięga XII w. i dotyka kultury bizantyńsko-kreteńskiej. W XV w. obraz ten z Krety przewieziono do Rzymu, gdzie odbierał cześć przez prawie trzy wieki. Po niemal stu latach zapomnienia został odnaleziony przez Redemptorystów i po ukoronowaniu papieskim wprowadzony do Sanktuarium w Rzymie przy via Merulana, gdzie odbiera cześć do dziś. Tysiące wiernych kopii, rozprowadzonych po świecie, świadczą o wielkim kulcie i cudowności obrazu.
Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy związany z tym obrazem wciąż rozwija się na świecie. Papież Pius IX, przekazując obraz Redemptorystom, zlecił im opiekę i kult do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Redemptoryści obrali Ją sobie za patronkę Zgromadzenia. Oni też prawnie zakładają nabożeństwa nowennowe. Zgodnie z wezwaniem Kościoła o popieraniu kultu do Dziewicy Maryi Redemptoryści od ponad 100 lat głoszą w Polsce cześć i kult do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a od 50 lat zaprowadzają nowenny. W latach 1896 – 1914 złożono z diecezji wileńskiej prośby do Stolicy Apostolskiej o odpust zupełny dla 18 kościołów z racji posiadania przez nie kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, między innymi z Knyszyna (1902 r.)
Liturgiczny obchód ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy przypada na dzień 27 czerwca i ma rangę wspomnienia dowolnego.
Nieustanna nowenna jest to nabożeńsatwo zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, polegające na wspólnej lub prywatnej modlitwie przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w obranym dniu tygodnia, którego celem jest dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski oraz przedkładanie próśb w modlitwie ufnej i wytrwałej za wzorem i przyczyną Maryi.
Ojciec Święty Jan Paweł II wspominał, prosił i błogosławił:
„Proszę was, abyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy… abyście przed Wizerunkem Tej Matki Bożej otaczali mnie nieustanną modlitwą.” (Wadowice 1979)
„Wszystkim, którzy z wiarą i ufnością oddają cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy – z serca błogosławię.” (Rzym 1984)
• 28 września 1996r. po 50 latach wygnania i tułaczki uroczyście wprowadzono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mościskach przy udziale ks. abpa Mariana Jaworskiego ze Lwowa, bpa Balesława Taborskiego z Przemyśla i bpa Kurta Krenna z Austrii.
• 25 czerwca 2001r. obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przedstawiono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Katedrze Lwowskiej.
• 26 czerwca 2001r. we Lwowie Ojciec Święty pobłogosławił korony dla mościckiego cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
• 8 września 2001r. na stadionie mościskim uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał ks. kard. Marian Jaworski.