Aktualności  Cofnij

Wdzięczni w Roku Wiary

Pamiętajcie o swoich przełożonych, którzy wam głosili Słowo Boże,

rozważając koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę.

(Hbr 13,7)

Kościół zawsze będzie potrzebował świadków Chrystusa – mężnych, niezłomnych, pełnych nadziei… Nieprzerwana ciągłość historii odważnych świadków wiary w czasach prześladowania Kościoła oraz ofiara ich życia pobudzały do składania świadectwa wierze trudnej, wystawianej na próbę. Pomaga i dzisiaj nam zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła, jaką jest zbawienie wszystkich ludzi. Uświadamia nam również wielką odpowiedzialność za Kościół, która na nas spoczywa, i przypomina o obowiązku pamiętania o tych, którzy nieśli orędzie Chrystusa.

Rok Wiary daje możliwość podjęcia trudu spłacania długu wdzięczności za skarb wiary. Zachęca nas do tego Ojciec Święty Benedykt XVI: „(…) nie możemy być spokojni, jeśli pomyślimy, że po dwóch tysiącach lat wciąż są narody, które nie znają Chrystusa i nie słyszały jeszcze Jego orędzia zbawienia”.

Cichym świadkom wiary i ich życiu pragniemy dedykować specjalną rubrykę w naszym piśmie. Przywołamy tych, którzy wytrwali w wierze i oddanie służyli Kościołowi w nie tak dawnej przeszłości na Ukrainie, Łotwie, Białorusi, w Kazachstanie, spłacając dług wdzięczności tak wobec kapłanów, jak i świeckich, którzy pozbawieni struktur hierarchicznych Kościoła, zachowali łączność z Kościołem powszechnym oraz swoją wiarę.

List z Duchownego Seminarium w Rydze
Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

List do Rygi (Odpowiedź na list z Duchownego Seminarium w Rydze)
Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć


Ryskie seminarium na Łotwie, o przetrwaniu w czasach walki z kościołem.
Lista absolwentów z seminarium ryskiego, które przygotowało kapłanów dla Ukrainy – ks.Kazimierza Mączyńskiego, ks.Augustyna Mednisa, ks.Józefa Legowicza, ks.Władysława Derunowa.

Zobacz listę absolwentów

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

Program „ARTABAN”
 Czytaj więcej…

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego bp Rafała Kiernickiego
Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

 O bp Rafale Kiernickim… czytaj więcej…