W niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień odbywa się procesja z okazji Niedzieli Palmowej. W uroczystości tej, upamiętniającej przybycie Chrystusa do Jerozolimy, w parafii św. Jana Chrzciciela w Mościskach wzięła udział Straż Bożego Grobu.
Procesja ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako jego Król i Pan, odbiera spontaniczny hołd od mieszkańców Jerozolimy. Przez to Kościół chce podkreślić, że kiedy Chrystus Pan za kilka dni podejmie się tak okrutnej śmierci, to jednak nigdy nie pozbawi się swojego majestatu królewskiego i prawa do panowania. Przez mękę zaś swoją i śmierć to prawo jedynie umocni.
W Mościskach ulicami centrum miasta przeszła procesja z palmami i insygniami Męki Pańskiej. Narzędzia Męki Pańskiej lub broń Chrystusa (łac. arma Christi) – przedmioty, którymi żołnierze rzymscy zadawali ból i rany Jezusowi Chrystusowi oraz niektóre sceny i osoby biorące udział w Męce Pańskiej, a także jej symbole.
Do najpopularniejszych przedmiotów zaliczanych do arma Christi należą między innymi krzyż, titulus, gwoździe, korona cierniowa, włócznia, chusta Weroniki, kolumna biczowania, srebrniki, rózgi (bicze), obcęgi, młotek, kości do gry, kogut, drabina, gąbka, szata, czy miecz z obciętym uchem Malchosa. Do procesji zaangażowała się straż Bożego Grobu.
Straż Bożego Grobu to czynność przekazana przez poprzednie pokolenia. Uczestnicy ubrani we własnoręcznie uczynione stroje żołnierzy rzymskich, którzy od liturgii Wielkiego Piątku do Rezurekcji pełnią straż przy Bożym Grobie. W tym roku zostały poszerzone funkcje dla straży Bożego Grobu i przygotowane dodatkowe stroje dla uczestników procesji z narzędziami Męki Pańskiej, to dobry początek dla przeżywania procesji w Palmową Niedzielę, w wymiarze religijno-artystycznym. Wzruszający jest widok, a samo przejście tej procesji pobudza do zadumy i refleksji.