6 września 2014r. we Lwowie z Sanktuarium św. Antoniego do Katedry łacińskiej przeszła procesja z relikwiami patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię. Również tego dnia wieczorem odbyła się w Mościskach pokutna procesja na uproszenie pokoju na Ukrainie.
Była ona nawiązaniem do historii naszej parafii, kiedy to, sługa boży o. Bernard Łubieński przed stu laty w okresie I wojny światowej, poprowadził właśnie takie ekspiacyjne nabożeństwo.
Wówczas Mościska były dotknięte działaniami wojennymi, jak również nawiedziła je plaga epidemii cholery, która pochłaniała wiele ofiar. Jak podaje tamtejsza kronika: „napełniając przerażeniem tych, co przy życiu zostali”. Od stycznia do czerwca (1914r.) w samej tylko parafii Mościskiej zmarło na cholerę 300 osób. Aby uprosić zmiłowanie Boże, O.Łubieński zarządził procesję pokutną do kościoła św. Michała na Zakościelu, po przybyciu procesji na Zakościele przemawiał do obecnych, zachęcając ich do ufności w miłosierdzie Boże, pod koniec zawołał:
- Święty Michale, schowaj miecz swój do pochwy, a Ojca Niebieskiego błagaj, by ulitował się nad nami i uwolnił nas od zarazy. Odtąd już nikt w parafii mosciskiej na cholerę nie umarł. (por. O.Marian Pirożyński redemptorysta O.Bernard Łubieński (1846-1933).
Obecna procesja miała miejsce przed Apelem Maryjnym w ramach czterdziestogodzinnego nabożeństwa eucharystycznego. Przeprowadzonego jak w ubiegłych latach przed odpustem i rocznicą koronacji mościskiej ikony. W tym roku wypadły to dni 5-7 września, nabożeństwo prowadził o.Tomasz Mular, redemptorysta z Lublina.
Po nabożeństwie w kościele parafialnym na placu kościelnym umieszczono na podwyższeniu krzyż przygotowany przez rzadkowiczan i zakościelan, oraz figurę św. Michała (ofiarowaną przez rodzinę ks.proboszcza na srebrny jubileusz kapłaństwa), która ma stanąć na osiedlu Zakościele, jako przydrożna kapliczka. Procesja z Krzyżem i figurą św. Michała udała się w kierunku Zakościela, idąc koło Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy wzywając Jej opieki… Tam, około godziny 21, został poświęcony i ustanowiony krzyż przed kościołem św Michała, dokonano również poświęcenia figury. Modlitwa Apelu Maryjnego i wołanie o pokój w świecie i Ukrainie zakończyła tę niezapomnianą uroczystość .
Ks. W. Derunow