Poradnia przedmałżeńska  Cofnij

Ponieważ podczas przygotwania do małżeństwa wynikają sprawy przynależności do wiary, a zarazem kazusy, proponujemy czytaczom zapoznać się z formalnościami, jakie będą czekały te osoby, których rodzice wyznania katolickiego ochrzciły swe dzieci w cerkwi prawosławnej nie uświadamiając tego, że w przyszłości stwarzają swoim potomnym przeszkody do zawarcia w kościele ślubu. Jeśli rodzice prowadzą dziecko do kościoła, nie jest ono tym samem wyznania katolickiego!!! NOTA BENE!!! Warto o tym pamiętać.

 
Про перехід в Римсько-Католицьку Церкву. Очима священика

Що слід знати про перехід з православ’я в католицизм – отець Патрик Оліх.
Найважливіше: Римсько-Католицька Церква визнає хрещення, уділене/отримане в Православній Церкві, незалежно від Патріархату! Тому й мови нема про «перехрещення», тобто про повторне прийняття ще раз Таїнства Хрещення. Якщо в силу різних причин людина, охрещена в Православній Церкві, хоче доєднатися до Католицької Церкви, то це юридична справа, що не ставить під сумнів дійсність отриманого Хрещення. Виключення становить обґрунтований сумнів щодо здійснення самого хрещення (ці випадки краще обговорити безпосередньо з настоятелем своєї парафії).

Перехід до Католицької Церкви.
У разі бажання доєднатися до Католицької Церкви потрібно виконати певні юридичні процедури, щоб перехід був офіційним і не створювати непотрібних конфліктів сумління та законного порядку.

Згідно з процедурою, передбаченою Кодексом Канонічного Права, при переході з Православної Церкви до Католицької зобов’язує правило збереження обряду. Практично це значить, що при складенні офіційно визнання віри в Католицькій Церкві людина автоматично переходить з Православної Церкви в Католицьку східного обряду, яких у всьому світі є 23, а в Україні представлена Українською Греко-Католицькою Церквою.

Для тих, хто бажає належати до Католицької Церкви латинського обряду, потрібно виконати додаткові формальні кроки. Це особливо важливо для правового виконання наступних можливих актів як, наприклад, укладення шлюбу, хрещення власних дітей, вступу до чернечого згромадження чи прийняття Таїнства Священства тощо.

1. Кодекс Канонічного Права згадує про можливість переходу до Римсько-Католицької Церкви латинського обряду людиною, яка була охрещена в Православній Церкві, але один з батьків котрої належить чи належала до Римсько-Католицької Церкви. У такому випадку після досягнення віку 14 років можна обрати обряд своїх батьків чи одного з них. В такому разі вистачить виразити свою волю перед настоятелем власної католицької парафії.

2. Якщо ж ніхто з батьків не належить до Католицької Церкви, то необідно визнати віру у власній католицькій парафії (виражену письмово та підписуючи її). Після чого звернутися з проханням до Ординарія місця Католицької Церкви східного обряду про дозвіл на перехід до Римо-Католицької Церкви, одночасно звертаючись до Ординарія Римо-Католицької Церкви з просьбою прийняття в лоно Католицької Церкви латинського обряду.

Це саме, але простішими словами: написати листа до греко-католицького єпископа території, на якій знаходиться бажаючий перейти до Католицької Церкви, з проханням про дозвіл на перехід до римо-католиків. У листі необхідно вказати свої данні (ім’я, прізвище, імена та прізвища батьків, дата і місце народження, дата і місце хрещення, місце актуального проживання), виразити своє прохання та подати його мотивацію — чому я хочу належати саме до Римо-Католицької Церкви, а не Греко-Католицької. Це саме потрібно написати в листі до римсько-католицького єпископа. До листів до відповідних єпископів потрібно додати копії листа до іншої сторони, тобто в листі до греко-католицького єпископа додати копію листа до римо-католицького єпископа і навпаки. Також бажано додати копію свідоцтва хрещення чи інший відповідний йому документ.

Адреси єпископів та територіальний церковний поділ України обох обрядів можна знайти на Інтернет-сторінках: rkc.in.ua (римо-католики) та ugcc.ua (греко-католики).

Після отримання відповіді від греко-католицького єпископа копію відповіді необхідно надіслати до римсько-католицького єпископа з проханням офіційно прийняти до Католицької Церкви латинського обряду. Не вистачить усної відповіді — потрібен офіційний лист єпископа про прийняття, копію якого переслати настоятелю своєї парафії.

3. Є ще одна можливість переходу: перед, під час чи після укладення шлюбу дружина, що належить до східного обряду Католицької Церкви, може перейти на латинський обряд свого чоловіка. Але не навпаки, тобто чоловік, що належить до східного обряду, не може перейти на латинський обряд своєї дружини.

4. І ще один спосіб, що забирає багато часу і сил, це звернення до Ватикану з проханням про перехід. Не раджу його, але якщо обираєте цей шлях, то більше інформації дізнавайтеся від свого настоятеля парафії.