Zobacz więcej…

Pierwszy Szlak im. Jana Pawła II

Przebieg szlaku: Twierdza – Sudowa Wisznia – Lubień Wielki – Obroszyno – Pustomyty – Nawaria – Sołonka – Sokolniki.

Szlak przełożyła pielgrzymka rowerowa z Mościsk, 25-26 czerwca 2021 roku, w ramach obchodów dwudziestej rocznicy pobytu Jana Pawła II we Lwowie w 2001 r. Trasa przebyta wynosi 84 km.

To inicjatywa parafii pw. Jana Chrzciciela w Mościskach, jako wotum wdzięczności za koronację obrazu papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Mościsk w pamiętnym roku wizyty Jana Pawła II do Lwowa.

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Abpa Józefa Bilczewskiego i kapłana Zygmunta Gorazdowskiego, 26 czerwca 2001 r., papież poświęcił także korony dla czczonego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sanktuarium Mościskim.

Koronacja papieskimi koronami miała miejsce 8 września 2001 r. na stadionie w Mościskach przy licznym udziale Ludu Bożego, koronacji dokonał ks. Kardynał Marian Jaworski.
Wizerunek Matki Bożej towarzyszył pielgrzymce rowerowej we wszystkich miejscach przemierzanej trasy.

Postoje odbyły się przy kościołach i parafiach kościoła rzymskokatolickiego, najpierw w Sądowej Wiszni, gdzie o. Berard Zadojko, proboszcz i gwardian zapoznał uczestników pielgrzymki z historią pobytu Karola Wojtyły na terenie parafii wpodczas przysposobienia wojskowego studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa w lipcu 1939 r. tuż przed rozpoczęciem II Wojny światowej. Studenci z Krakowa stacjonowali w pobliskiej Ożomli, Rodatyczach, uczęszczali na modlitwy do kościoła św. Józefa w Ożomli i do parafii Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni. Z relacji o. Berarda proboszcza dowiedzieliśmy się też o tym, że student Karol Wojtyła odwiedzał klasztor franciszkanów położony na górce w Sądowej Wiszni (obecnie szpital), poszedł do tego klasztoru by złożyć wizytę krajanowi z Wadowic, który wówczas przebywał w Klasztorze w Sądowej Wiszni.

Kolejny postój rowerowy to parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Lubieniu Wielkim, gdzie dzięki życzliwości ks. proboszcza dra Jana Szczycha i parafian spożyliśmy posiłek, by wyruszyć w dalszą drogę…
Siotry Honoratki z Mościsk s. Regina i s. Halina zadbały o dalsze nasze posiłki.

Po dotarciu do Obroszyna zastała pielgrzymów ulewa, schronieni od deszczu w przydrożnych krzewach z modlitwą do św. Jana Nepomucena patrona od powodzi i innych kataklizmów czczonego w Mościskach w szczególny sposób, po ustaniu deszczu pielgrzymom udało się dotrzeć do klasztoru św. Józefa w Sołonce i zatrzymać na kolejny postój u sióstr Benedektynek. Tam dzięki przełożonej s. Bernadetcie znaleźliśmy prawdziwe schronienie i nocleg po całodziennym trudzie rowerowego pielgrzymowania. Następnego dnia po modlitwie i „posiłku klasztornym” kolumna rowerowa ruszyła w kierunku Lwowa – Sokolnik do parafii św. Jana Pawła II.

O godz. 9.30, 26 czerwca 2021 r., obok parafii Kościoła i Domu Jana Pawła II „powitał nas w widocznym znaku przepasany białą wstęgą św. Jan Paweł II”, któremu pomnik ustawiono na placu kościelnym i poświęcono na upamiętnienie pobytu we Lwowie następcy św. Piotra, poświęcenia tego pomnika przez Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego byliśmy świadkami.

Dzięki Opatrzności Bożej pielgrzymi z Mościsk brali udział w tak ważnym dla rzymsko katolików wydarzeniu czego wyrazem była nasza obecność.

Wszystkim uczestnikom pielgrzymki rowerowej i pomocnikom na jej szlaku ks. Andrzejowi Lalik duszpasterzom pielgrzymki, młodzieży i starszym (razem 14 osób z ks. Władysławem Derunowem na czele), niech z nieba św. Jan Paweł II błogosławi oraz niech błogosławi całemu lwowskiemu rzymskokatolickiemu kościołowi „Duc In altum leopolitana ecclesia latinorum Dominus Tecum”.

Ks. W.D.