Intencje mszalne Cofnij

Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”.
To z niej płyną niezliczone łaski.

Msze Święte Gregoriańskie

(Gregorianki)

Msza gregoriańska (pot. gregorianka) — trzydzieści mszy świętych odprawianych codziennie przez kolejne
dni w intencji jednej osoby zmarłej za darowanie jej kar w czyśćcu.
Praktyka ta rozwijała się dalej od VIII wieku, najpierw w klasztorach, później wśród innych wiernych.Mszy gregoriańskiej od samego początku towarzyszyło mocne przekonanie Kościoła o szczególnej jej skuteczności dla zmarłych cierpiących w czyśćcu. W 1884 r. Kongregacja Odpustów Stolicy Apostolskiej wyjaśniła, że zaufanie wiernych do mszy gregoriańskich jako szczególnie skutecznych dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca należy uważać za rozumne i zgodne z wiarą.

Odpowiadając na coraz liczniejsze zapytania parafian o Msze gregoriańskie pragniemy przedstawić kilka informacji o tym czym są potoczne „gregorianki” ?
Msze gregoriańskie wywodzą swoją nazwę od imienia papieża Grzegorza Wielkiego. Są związane z wydarzeniem, które miało miejsce z jego inspiracji. Grzegorz przed swoim wyborem na papieża był przełożonym założonego przez siebie w 575 roku klasztoru na wzgórzu Celio w Rzymie. Po śmierci jednego z mnichów imieniem Justus, w jego celi znaleziono trzy złote monety, których posiadanie sprzeciwiało się regule życia zakonnego, przewidującej wspólne korzystanie z dóbr materialnych. Grzegorz, aby pomóc zmarłemu oczyścić się po śmierci z powyższego grzechu, polecił odprawienie
za niego trzydziestu Mszy św. – każdego dnia jednej. Po trzydziestu dniach zmarły Justus ukazał się
w nocy jednemu z braci, Kopiozjuszowi, mówiąc, że został uwolniony od wszelkiej kary. Kopiozjusz
nic nie wiedział o odprawianych Mszach św. i gdy później ujawnił treść swojego widzenia, pozostali współbracia doszli do wniosku, że nastąpiło ono w trzydziestym dniu, kiedy odprawiano Msze św.
za Justusa. Uznano to za znak, że Msze św. odniosły oczekiwany skutek.