„Ojciec Święty z głębokim bólem przyjął wiadomość o katastrofie samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych we wschodniej części Ukrainy, naznaczonej silnymi napięciami” – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. „Papież modli się za liczne ofiary wypadku i ich krewnych. Ponawia też pełen zatroskania apel do stron konfliktu o pokój i o zaangażowanie w znalezienie rozwiązań na drodze dialogu, by uniknąć śmierci dalszych niewinnych ludzi” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Współczucie rodzinom ofiar wyrazili też przedstawiciele ukraińskich Cerkwi prawosławnych. Na konferencji prasowej w Kijowie mówili o tym rzecznicy Kościołów patriarchatu moskiewskiego i patriarchatu kijowskiego. Obaj wyrazili nadzieję, że takie tragedie się nie powtórzą.

Jedną trzecią z prawie 300 osób znajdujących się na pokładzie samolotu zestrzelonego wczoraj koło Doniecka stanowili uczestnicy międzynarodowej konferencji o epidemii AIDS, mającej się rozpocząć w niedzielę 20 lipca w Melbourne w Australii. Był tam także rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Glenn Thomas. Organizatorzy spotkania zapowiedzieli, że mimo tej ogromnej straty odbędzie się ono zgodnie z programem. Wśród ofiar znalazła się również australijska zakonnica, s. Philomene Tiernan ze zgromadzenia Sacré-Cœur. Uczyła ona w szkole dla dziewcząt w Sydney.

ak/ rv, risu