Ojciec Święty ponowił swój apel w sprawie Ukrainy. Od tego rozpoczął dziś pozdrowienia po niedzielnej modlitwie Anioł Pański.

„Drodzy bracia i siostry jeszcze raz proszę was o modlitwę za Ukrainę, która znajduje się w bardzo niepewnej sytuacji – powiedział Papież. – Gorąco pragnę, aby wszyscy, którzy tworzą ten kraj starali się przezwyciężyć nieporozumienia i razem budować przyszłość kraju. Zarazem zwracam się z usilnym apelem do wspólnoty międzynarodowej, aby wspierała wszelkie inicjatywy służące dialogowi i zgodzie”.

Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Rosja daje do zrozumienia, że przygotowuje się do zbrojnej interwencji w tym kraju. Ukraina postawiła w stan gotowości swoje wojska. Ukraińcy obawiają się wojny i są wdzięczni za papieskie wsparcie. Z Krymu mówi pomocniczy biskup diecezji Odessko-Symferopolskiej Jacek Pyl:

„Papież nie staje po jednej czy po drugiej stronie, ale apeluje do wszystkich, do wszystkich narodowości, które zamieszkują Krym czy Ukrainę, aby w pokoju doszli do porozumienia i nie narażali życia niewinnych ludzi. Dlatego, że każdy konflikt wykorzystują ludzie usposobieni egoistycznie. Niektórzy robią nawet na tym interesy. Jest wielki niepokój, że może być wojna. Rozpoczęła się już mobilizacja. Tym bardziej potrzebne są takie apele, aby nie doszło do prowokacji i czynów zbrojnych”.

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Pyl podziękował za wszelkie wsparcie, które w tych dniach otrzymuje Ukraina. Poprosił też o gorącą modlitwę w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu.

„Doświadczamy solidarności duchowej, duchowego wsparcia i to nas umacnia, aby trwać, aby nie zostawić tych ludzi, bo pasterz ma być zawsze ze swoją owczarnią – powiedział bp Pyl. – To nam daje też nadzieję. O to prosimy w modlitwie i w tej intencji pościmy. Jeszcze raz bardzo proszę wszystkich o duchowe wsparcie, o modlitwę, aby Pan Bóg uczynił cud i nie dopuścił do kolejnego rozlewu krwi. Wystarczy tych ofiar, które były na Majdanie. Modlimy się, by ten konflikt rozstrzygnął się w sposób bezkrwawy”.

kb/ rv