Pielgrzymka ma charakter pokutno-religijny. Warto mieć intencję-sprawę w jakiej ofiaruję trudy, niedogodności i radość pielgrzymowania. Intencja może być osobna na każdy dzień, a nawet odcinek pielgrzymowania. W pierwszym i drugim dniu pielgrzymowania będzie nowenna złączona z modlitwą różańcową. Można sobie przygotować na kartce krótką prośbę, a wszyscy będziemy się modlić w tej sprawie. Tak jak całe nasze życie, czy religijne wydarzenia, celem pielgrzymki jest doprowadzenie nas do osobistego spotkania z Panem Bogiem. Uczestnik pielgrzymki jest obecny na wszystkich wspólnych modlitwach, czy nabożeństwach. Dobrze jest przed lub w czasie pielgrzymki skorzystać ze spowiedzi świętej. Staramy się słuchać nauk, śpiewać, wspólnie i indywidualnie modlić.
Grupa nasza nosi pielgrzymkową nazwę „Święty Józef” i odznacza się żółtymi chustami. Chusty mogą być z ubiegłych lat, pożyczone od dawnych pielgrzymów, albo uszyte przez siebie z ładnego żółtego płótna.

1. Co zabrać ze sobą?
(obrazek – Kalwaria 2019, Nazwisko i imię, parafia, pieczątka parafialna – przygotowuje ksiądz proboszcz). Paszport, kartka MRG, różaniec duży, śpiewnik, modlitewnik (Godzinki, pieśni).
Leki i środki higieny. Zmienne obuwie i odzież. Przydatny może być własny kubek. Płaszcz od deszczu. Śpiwór lub koce. Pieniądze na zapłacenie noclegu na Kalwarii Pacławskiej (40 zł PL od osoby; dzieci poniżej 10 roku życia – 20 zł.).
Starszy grupy przekazuje je wraz z listą we Fredropolu kapłanowi prowadzącemu grupę św. Józefa – w czasie odpoczynku na obiad.
Dobrze spakowany bagaż oznaczamy cyfrą „2„ i żółtą wstążką.

2. Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą świętą o godz. 8.00 w kościele na Trzcieńcu – Wolicy.
Tam składamy w wyznaczonym miejscu bagaże (które samochód powiezie do granicy). My natomiast, po Mszy świętej, pieszo z podręcznym bagażem idziemy do granicy w Szeginiach. Przed granicą bierzemy bagaż i niesiemy go do Medyki. Nie zabieramy na handel ani do spożycia żadnych napojów alkoholowych. Nie bierzemy na handel papierosów. W Medyce obiad; bagaże samochodem, a pielgrzymi pieszo do katedry w Przemyślu. Tam ze swoim bagażem na wyznaczone noclegi.
Na drugi dzień bagaż na samochód (lub na placu przed Seminarium) i Msza św. w Katedrze o 7.00.
Pieszo do Kalwarii. Po drodze lekki posiłek we Fredropolu. W czasie drogi starszym naszej grupy przekazujemy pieniądze na zapłatę noclegu.
Na Kalwarii po zabraniu bagażu idziemy do stodoły na nocleg. Nie zajmujemy miejsca nawet jeśli z jakiegoś powodu dotarliśmy wcześniej. Staramy się zająć miejsca tyle ile konieczne, żeby zmieścili się wszyscy. Dotyczy to także korzystania z wody. Osobne miejsca zajmują kobiety i osobne mężczyźni (nawet małżeństwa).
Każdego dnia jest Msza św. o 18.00, w której obowiązkowo uczestniczymy.
Obowiązkowy jest także z całą grupą udział w nabożeństwie „Dróżek”.
Nad ranem 15 sierpnia (po Mszy św. o północy) z bagażem idziemy dłuższą drogę do autobusów. Nasze autobusy będą o 4.30 (czasu polskiego) i nimi wracamy do granicy. Jak prawdziwie nawróceni pielgrzymi przekraczamy granicę (bez przepychania, kłótni…). Przy sprzyjających okolicznościach powinniśmy być na Ukrainie pomiędzy 7 a 8 rano.

3. Jedzenie: Ciepła, treściwa zupa wieczorem w dniu przyjścia na Kalwarię i dwa dni obiady. Chleb i herbata na śniadanie i kolację.

Grupy śpiewające. Zapraszamy z każdej parafii do prowadzenia śpiewów.
Pielgrzymów zapraszamy do niesienia tub, czyli nagłośnienia. Można to potraktować jako dobry czyn, czy też osobistą pokutę.

Będziemy też potrzebowali porządkowych, którzy by kierowali ruchem samochodów, w czasie naszej drogi do Przemyśla i Kalwarii.

Jeżeliby się ktoś zachował niestosownie, nie po chrześcijańsku, będzie musiał
opuścić grupę pielgrzymkową i miejsce noclegu. Zastrzegamy sobie powiadomienie o tym proboszcza parafii i publiczną naganę w parafii.