Wielka radość, ale i spore wyzwanie organizacyjne. W 2016 roku Kraków będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży. Po ogłoszeniu decyzji przez papieża Franciszka – głosy optymizmu oraz wyczekiwania na przyjazd Ojca Świętego do Polski.

„Kraków na nowo staje się miastem młodości” – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nie kryjąc radości z decyzji papieża Franciszka. W oświadczeniu nagranym dla młodzieży zgromadzonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach metropolita krakowski zaznaczył, że goszczenie młodych, to dla całego kraju wielka radość. Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny – mówił metropolita krakowski. Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego – oświadczył.

Z przyjazdu papieża do Polski cieszy się prezydent Bronisław Komorowski. Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że prezydent osobiście zaprosił Ojca Świętego Franciszka do Polski po jego mszy świętej inauguracyjnej. „Dlatego Prezydent z dużą radością przyjmuje fakt, że do tej wizyty ma dojść w 2016 roku” – powiedziała Polskiemu Radiu.

To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie.

IAR/PR24