28 Czerwca 2014 we Lwowie obchody 600 lecia urodzin patrona tego miasta św.Jana z Dukli.

W tak trudnym okresie dla mieszkańców tej ziemi przez Mościska do Lwowa przebiega pielgrzymkowy szlak, by spotkać się u Tronu Matki – Łaskawej Pani i uczcić patrona Lwowa św.Jana z Dukli. Obraz utrudzonych wędrowców budzi refleksję o sensie naszego życia. Człowieka zwykło się określać mianem homo viator – pielgrzym, podróżny, ten, który jest stale w drodze – nam bowiem „nie wolno w miejscu stać” – śpiewamy w jednej z pielgrzymkowych pieśni.

Pielgrzymowanie to obraz Kościoła, który jest nieustannie w drodze ku Bogu i nie ustaje w pielgrzymce wiary. To obraz każdego z nas – jeśli szczerze pragniemy spotkać Boga, jak św. Paweł, który wytężając siły ku temu, co przed nim, biegł ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej wzywał go Chrystus (por. Flp 3, 13-14). Pielgrzymowanie to naśladowanie Maryi, która wędrowała do Świętego Miasta Jeruzalem. Takie jest nasze pielgrzymowanie.

Maturzyści z Mościsk włączają się w szeregi pątników, którzy z różnych miejsc wyruszają, by stanąć przed Obliczem Matki. Młodzi chętnie pielgrzymują do Matki Bożej Szkaplerznej do Bolszowiec, do Berdyczowa, do Rudek, do Stryja, do Kalwarii Pacławskiej, do Matki Bożej Łaskawej we Lwowie i wielu, wielu innych miejsc. Sądzę, że można by ułożyć litanię wezwań, wymieniając imiona Maryi z nawiedzanych przez nas sanktuariów.

Maryjo, Tyś naszą nadzieją… Pielgrzymujemy, by spojrzeć w oczy Matki i by Ona spojrzała w nasze serca, by Jej dziękować, by prosić o wiele… Potem uczymy się od Niej, jak wracać do swoich i rozważać w sercu tajemnicę Jezusa.

Maturzystka z Mościsk Iwona Kukiełczak