17.10. Katowice (PAP) – Owacją na stojąco 7-tysięczna publiczność nagrodziła w środę wieczorem w Spodku w Katowicach widowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, wystawione w 35. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Wcześniej w środę, podczas audiencji generalnej o widowisku wspomniał papież Franciszek, określając je jako „ważne wydarzenie kulturalno-religijne”.

Spektakl „Franciszek – wezwanie z Asyżu” stanowi estradową adaptację „Pieśni o św. Franciszku” gliwickiego Teatru „A”. W wystawienie opowieści o życiu pogodnego świętego, mistyka, cudotwórcy, ascety, zaangażowało się ok. 500 osób – aktorów Teatru „A”, grup rekonstrukcyjnych, osób niepełnosprawnych, tancerzy, dzieci, orkiestry, chóru, wokalistów i recytatorów wyłonionych z castingu.

Obecny w Spodku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc dziękował twórcom przedstawienia „za każde słowo” i za przybliżenie postaci św. Franciszka. Jak mówił, słowa papieża Franciszka były niespodzianką, dziękował mu za przesłanie. „Oby takich rzeczy było więcej” – mówił z kolei prezydent Katowic Piotr Uszok, określając widowisko jako „wyjątkowe”.

Akcja rozgrywała się na 4 scenach umieszczonych w centralnym punkcie, oraz całej przestrzeni Spodka. Część aktorów była w strojach historycznych, inni we współczesnych, kilku na szczudłach. Scenografia była oparta na dużych, mobilnych formach konstrukcyjnych, które zmieniały wygląd w zależności od potrzeb. Na scenie zapłonął ogień, padał deszcz.

Reżyser i scenarzysta spektaklu Mariusz Kozubek ocenił, że przygotowanie spektaklu to była „szalona praca nad tym, żeby z tego zrobić widowisko”. „Na to się składa mnóstwo pracy wielu ludzi” – zaznaczył.

„Jest bardzo duża satysfakcja, ale nie tylko teraz, ona mi towarzyszyła od ostatnich paru tygodni. (…) Wszyscy dostaliśmy w prezencie coś cudownego. Myślę, że ludziom w sercach gdzieś tam zostanie trochę radości” – powiedział PAP Kozubek.

Rolę św. Franciszka zagrał Michał Łysiak. „Jest to rola konkretnej postaci, każdy ma jakieś skojarzenia, obraz świętego Franciszka. Z drugiej strony ciężko znaleźć kogoś świętego, kto opowie, jak to jest” – żartował Łysiak. Obaj artyści podkreślali, że pozdrowienia papieża zrobiły na nich i zespole ogromne wrażenie i jeszcze bardziej go zjednoczyły.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał w przemówieniu do Polaków do przypadającej tego dnia 35.rocznicy wyboru Jana Pawła II. Papież mówił również z uznaniem o inicjatywie wystawienia misterium o świętym Franciszku w Katowicach.

„Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy” – powiedział Franciszek.

Poprzez udział w widowisku można było wesprzeć działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Poza tym spektakl wpisuje się w obchody Roku Wiary oraz stanowi formę przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Wśród twórców spektaklu znaleźli się m. in. Henryk Konwiński (choreografia), Marek Stecko (kostiumy), Baśka
Wesołowska (projekty elementów scenografii w widowisku).

Organizatorami przedsięwzięcia były: Fundacja Konferencji Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Grupa eM Media.

Św. Franciszek (1181 lub 1182 – 1226) był założycielem zakonu franciszkanów, misjonarzem, mistykiem średniowiecznym, stygmatykiem, jest też uznawany za prekursora ekologii. (PAP)