Zobacz zdjęcia…

 Reportarz…

Wydarzenie na początku Roku Miłosierdzia – Pierwszy Orszak Trzech Króli w Mościskach na Ukrainie.
W Mościskach, w archidiecezji lwowskiej, w Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016r., miało miejsce podniosłe wydarzenie – Orszak Trzech Króli.

Scenariusz tej imprezy oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje. Atrybutem święta jest papierowa korona na głowach uczestników.

Dlaczego Święto Trzech Króli
Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w w polskiej tradycji Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. W Ukrainie ten dzień nie jest wolny od pracy. W Polsce podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii jest wolnym dniem.

Orszak Trzech Króli – forma nowej ewangelizacji
Orszak Trzech Króli jest nową forma ewangelizacji, przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypomina o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęca przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie – ludzie wiary, angażując rodziny, młodzież, dzieci. Orszak Trzech Króli w Mościskach jest początkiem współpracy, która kontynuowana będzie cały rok, by pobudzić do działań na rzecz rozwoju parafii i kontynuacji dzieła rozpoczętego w Roku Miłosierdzia.

Bogu Miłosiernemu dziękujemy za udane zorganizowanie i przeżywanie tego wydarzenia przez wszystkich parafian kościoła stacyjnego nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia.