zobacz zdjęcia…

W bieżącą niedzielę, 28 grudnia, i mijającym roku 2014 dane było mieszkańcom Mościsk uczestniczyć w Bożonarodzeniowym spektaklu, na kolejnej premierze zespołu „AS” pt. „Cud Narodzenia Bożej Dzieciny w Sercu Człowieka”. Występ organizowany przez Amatorski Teatr działający przy parafii i występujący na scenie Narodowego Domu.
Scenariusz obecnej premiery przedstawia się następująco: akcja Bożonarodzeniowego spektaklu rozgrywa się w zimowym lesie. Rozpieszczone królewskie dzieci: książę Dumny i jego siostra – księżniczka Eliza w Wigilię Bożego Narodzenia, realizując swoją zachciankę uciekają z domu do lasu. Podczas silnego wiatru i śnieżycy zabłądzili i gdy znaleźli się w dramatycznej sytuacji, przypomnieli sobie historię opowiedzianą przez nauczyciela o narodzeniu Pana Jezusa. Zaczęli prosić Chrystusa o pomoc, by mogli szczęśliwie wrócić do domu. W tym samym czasie dwoje dzieci leśniczego, Kasia i Piotrek, niosąc lekarstwa dla chorego wujka, również zabłądzili w zaśnieżonym lesie i spotkali zmarzniętego królewicza i księżniczkę. Pan Bóg odpowiada na modlitwę dzieci i wysyła im na ratunek ojca Kasi i Piotra.
Dzięki tej trudnej przygodzie młody Książe zrozumiał sens Bożego Narodzenia, że tkwi on w osobistym spotkaniu z Chrystusem, a miejscem spotkania jest serce człowieka. Wiejskie dzieci również odnalazły odpowiedź na swoje pytania, dlaczego Pan Jezus urodził się w stajni. Zrozumiały, że zrobił to dla nas, bo król zawsze może przyjść do pałacu i do biednej chaty. Dlatego Chrystus urodził się w lichej stajence, gdzie każdy może Go odnaleźć – i bogaty, i biedny.
Spektakl ukazuje sens katechizacji dzieci, jest swego rodzaju poglądową katechezą na temat wcielenia i przyjścia na świat Zbawiciela oraz stanowi zachętę, by nie lękać się otworzyć drzwi ludzkich serc na tę prawdę chrześcijańskiej wiary.

Spektakl trwał 55 minut. Towarzyszyła mu muzyka, kolędy „O gwiazdo Betlejemska”.

Po zakończeniu spektaklu, otrzymano wiele pozytywnych komentarzy widzów, które wpływają nie tylko na ogólną ocenę przedstawienia, ale otwierają zespół artystyczny do podjęcia i realizowania nowych pomysłów pod dyrekcją ks. Władysława Derunow i asystencją Zenona Bohuckiego.

**********************************
komentarz Dziadek Walenty :)